Ne Demek Nedir?

Ne Demek Nedir?

Kuşaklar arası anlaşılamama durumu ülkemizde oldukça fazladır. 60 yaşında bir ihtiyarla 20 yaşında bir gencin iletişimi sırasında birçok kelimelerin anlaşılamaz olduğu görülüyor. Bu durumun Türkçe’nin aslında ne kadar köklü ve eski bir dil olduğunu göstermektedir. 5,000 yıllık bir geçmişe sahip olan dilimiz, etkileşimde bulunduğu her toplumdan, her dilden bir parça almıştır. Oldukça zengin olan kelime çeşitliliği içerisinde bazen bu ne demek diyebiliyorsunuz. Özellikle genç kesim, izledikleri film ve eski dizilerde her duyduğunun kendisi için oldukça yabancı geldiğini düşünmektedir.

Bundan 100, 150 yıl öncesine kadar kullanılan kelimelerin günümüzde geçerliliğini yitirdiği görülmektedir. Her alanda meydana gelen yenilik ve değişimlerin dil alanında da olduğunu, dilin de zaman içerisinde kendisini yenileyerek çağa uyum kazandırdığını söyleyebiliriz. Bununla beraber teknolojinin de kendi içerisinde yeni bir dil oluşturduğunu söyleyebiliriz. Teknolojik gelişmelere ayak uyduramayan kişiler, duyduğu kelimeleri ne demek şeklinde yine internet üzerinden araştırmaktadır. Tüm bu sorulara yanıt alabileceğiniz bir internet sitesinin bulunduğunu belirtmek isteriz. Bu alan için özel olarak oluşturulmuş internet sitesi merak ettiğiniz tüm kelimelerin açıklamasını sizlere sunuyor.

Örneği bir filmde hemen hemen her sahnede yer alan bir kelime duydunuz. Bu kelimenin sizlere oldukça yabancı olması durumunda ne demek platformundan araştırma yaparak ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz. İnternetin gelişmesi ile beraber dijital platformlarda oluşturulan ansiklopediler her ihtiyacımızı karşılamaktadır. Sizlerin de merak ettiği kelimeler varsa belirttiğimiz internet adresi üzerinden oldukça kolay bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Bu sitenin sadece günümüz ile ilgili olmadığını, geçmiş ile ilgili de bilgiler verdiğini söyleyebiliriz. İnternet var oldukça yayın hayatına devam edecek olması en büyük etmenlerden birisidir.

Kaynak : https://nedemeknedir.org/category/ne-demek/

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir